CO DĚLAT, KDYŽ vás uštkne zmije?
CO DĚLAT KDYŽ ...
Ročně české nemocnice ošetří desítky lidí, které uštkl had. Pravděpodobnost uštknutí není sice moc velká, ale může se stát, že na procházce po louce nebo u rybníka vyrušíte například zmiji, která vás v sebeobraně kousne. Rizikovou skupinou jsou v tomto případě hlavně malé děti, staří lidé a alergici, pro které může být uštknutí až smrtelné.
Co dělat, pokud k uštknutí hadem dojde, vám radí primářka MUDr. Miriam Gredová z ARO Klatovské nemocnice.
„Příznakem po zmijím kousnutí jsou zpočátku dvě malé ranky, které posléze získají nafialovělý lem. Pokud je v rance jed, dochází k otoku s centrálním bledým místem. Mohou se však objevit i komplikace jako je výrazný otok a dechové potíže a také infekce v ráně. Člověk má po uštknutí často pocit na zvracení, potí se, má zvýšenou teplotu, žízeň, bolesti břicha a průjem, u oslabených jedinců a zejména alergiků může dojít až k anafylaktickému šoku," říká lékařka. V takovém případě dochází k rychlému poklesu tlaku se zrychleným tepem a poruchou vědomí. Tělo zdravého člověka se dokáže s lehkými celkovými příznaky vypořádat během několika dní. Pokud ale dojde k šoku, je potřeba jednat ihned.
- Znehybníme končetinu, aby svalová činnost zbytečně nezvyšovala vstřebávání jedu do krve. Vhodná je volnější bandáž končetiny k tělu a znehybnění pacienta. Použít škrtidlo se nedoporučuje, naopak utažené škrtidlo ponechané příliš dlouho ohrožuje končetinu zastavením přítoku krve a tedy i nedostatkem kyslíku. Lepší je ovázat končetinu nad místem uštknutí směrem k tělu elastickým obinadlem anebo jakoukoliv pevnější látkou.
- Chladný obklad zpomalí vstřebávání jedu a zmírní otok.
- Pokud máte k dispozici dezinfekci a sterilní překrytí na místo kousnutí, použijte jej.
- Ránu nerozřezávejte, nevypalujte, nevyplachujte ani nevysávejte!
- Pacienta je třeba co nejrychleji dopravit do nemocnice. Volejte proto záchrannou službu na čísle 155. Záchranku volejte určitě v případě rychlého nástupu místních změn, pokud se příznaky zhorší a pokud je postiženým dítě. V případě uštknutí hadem (i exotickým) je 24 hodin k dispozici také konzultační služba Toxikologického informačního střediska na čísle 224 919 293.
.