V Domažlicích se natáčela instruktážní videa nově vyvíjené metodiky dekontaminaci zraněných osob

10. 7. 2021

KRÁTKÁ INFORMACE, VÝZKUM

Po roce a půl se Domažlická nemocnice opět zapojila do výzkumného projektu na vývoj metodiky dekontaminace těžce raněných osob, který řeší od roku 2017 Univerzita Palackého v Olomouci a Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany. V nemocnici se na počátku prázdnin konala závěrečná vzorová ukázka postupu dekontaminace. Cílem už ale nebylo metodiku vyvíjet.  Závěrečné cvičení mělo být naopak dokonalé. Vznikaly při něm totiž instruktážní videa, podle kterých se budou nové postupy učit studenti zdravotnických škol, ale i záchranáři nebo zdravotníci jiných nemocnic.

„Cílem výzkumu bylo certifikovat dvě metody dekontaminace od radiace nebo chemického či biologického zasažení u zraněných osob, včetně osob s otevřenými poraněními," popsal ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček, který je jako vědecký pracovník Fakulty zdravotnických věd olomoucké univerzity i hlavním řešitelem výzkumu. Připomněl, že české složky hasičského záchranného sboru umí velmi dobře provádět dekontaminaci chodících lehce zraněných osob. Funkční metodika těžce raněných a ležících osob, navíc s otevřenými ranami ale zatím v ČR neexistovala. Až v roce 2017 ji začal vyvíjet právě tým kolem Petra Hubáčka, lékaře, který se mimo jiné specializuje na urgentní medicínu.

„Metody jsme napřed popsali a pak je testovali v reálném prostředí. Napřed v prostředí záchranné služby a podruhé pak v prosinci 2019 v Domažlicích v prostředí nemocnice. Tehdy jsme si ověřovali, jak postupy fungují, zda neděláme nějaké chyby, jak je eliminovat a jak metodiku dál zdokonalit. Nyní už máme postupy definované a cílem druhého setkání výzkumného týmu v Domažlicích bylo připravit sadu instruktážních videí,“ vysvětlil Hubáček s tím, že cvičení se natáčelo tentokrát výhradně v exteriéru.

U každého kroku bylo několik kamer s panoramatickým záběrem 360°, včetně dronu pro záběry z výšky. Materiál je zpracováván i pro využití v režimu virtuální reality, kdy si student nasadí brýle s promítáním virtuální reality a bude si moci pracoviště dekontaminace sám projít.

Cvičení se účastnila zhruba 50 lidí. Mezi nimi hasiči, záchranáři, zaměstnanci nemocnice, zástupci obou řešitelských organizací (univerzita, státní ústav), studenti SZŠ a zástupci zadavatele projektu. Tím je Ministerstvo vnitra ČR a Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Zpět do tiskových zpráv

Zápatí - další informace

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.