Terapeutka Kateřina Pajmová pomáhá i s hybností čelisti a řešením závratí
NAŠI LIDÉ / NAŠE PÉČE
Rehabilitační oddělení Domažlické nemocnice rozšiřuje nabídku terapií. Nově se zde mohou léčit také pacienti, kteří mají potíže s čelistním kloubem nebo trpí závratěmi. Díky absolvování specializovaných kurzů se o ně postará fyzioterapeutka s dlouholetou praxí Kateřina Pajmová.
Kurz zaměřený na problematiku dysfunkce temporomandibulárního kloubu absolvovala v květnu. Získala tím kompetence řešení potíží s čelistním kloubem, především s jeho hybností. Tento párový kloub spojuje pohyblivou dolní čelist se spánkovou kostí. Nejedná se o příliš častou diagnózu, proto není úplně běžné najít vhodnou terapeutickou péči. Nicméně nelze ani říci, že by potíže s čelistí byly vzácné.
„Několik pacientek s těmito potížemi se za poslední dobu už objevilo. Ať už s počínajícími nebo chronickými nebo i po operacích temporomandibulárního kloubu. Zatím jsem se s těmito potížemi setkala pouze u žen, což odpovídá zkušenostem, že u žen jsou tyto komplikace až třikrát častější než u mužů,“ říká domažlická fyzioterapeutka Kateřina Pajmová.
Od června také pomáhá pacientům se závratí. Díky nově získaným znalostem snadněji určí původ závrati a následně může pro pacienta zvolit vhodnou terapii.
Rehabilitační oddělení nemocnice Domažlice poskytuje komplexní ambulantní léčebnou rehabilitaci. Navštěvují ho pacienti na základě doporučení praktických nebo odborných lékařů. Ovšem vyšetření u rehabilitačního lékaře lze v nemocnici absolvovat i bez doporučení. Kromě ambulantní péče zajišťují fyzioterapeutky také rehabilitaci u hospitalizovaných pacientů na lůžkových odděleních nemocnice.
„Na ambulanci přicházejí pacienti s různými diagnózami. Nejčastější jsou pacienti s vertebrogenními potížemi, tedy s bolestmi zad, včetně pacientů po operaci meziobratlových plotýnek. Časté jsou stavy po artroskopiích kolenních a ramenních kloubů, ale i po výměně kyčelních a kolenních kloubů, různé poúrazové stavy od zlomenin, přes takzvané ruptury svalů, řezné rány prstů, polytraumata po nehodách a podobně,“ popisuje Pajmová.
Další skupinou jsou neurologické diagnózy – pacienti po cévních mozkových příhodách, s autoimunitními onemocněními, jako je roztroušená skleróza nebo revmatoidní artritida, pacienti s periferními obrnami. A v poslední době jsou častými pacienty lidé s obrnou lícního nervu.
„Na lůžkových odděleních jsou to zejména pacienti po chirurgických výkonech, například pooperacích břicha, po osteosyntézách končetin neboli operativní léčbě komplikovaných zlomenin, dále se zlomeninami žeber a obratlů a po pneumothoraxech. Na interním oddělení se setkáváme převážně s pacienty po srdečním selháním a s onkologickou diagnózou, na ARO jsou to většinou pacienti po srdečním selhání a na dětském s pneumonií a záněty průdušek,“ doplňuje Kateřina Pajmová, která jako fyzioterapeutka začínala ve Fakultní nemocnici v Plzni, odkud pochází.
Později se ale přestěhovala s rodinou do Klenčí pod Čerchovem a od roku 2009 pracuje v Domažlicích. „Na základní škole jsem jako všichni přemýšlela kam dál. Věděla jsem, že nechci při práci jen sedět, že potřebuji být alespoň trochu v pohybu. A tak jsem z tehdejších možností i s pomocí rodičů vybrala právě rehabilitaci. Baví mě být v kontaktu s lidmi, vyhovuje mi rozmanitá činnost a do určité míry možnost vlastního rozhodnuti, kterou techniku u pacienta zvolit.“