Stomická sestra učí pacienty s umělým vývodem, aby se hlavně měli rádi

13. 12. 2022

NAŠI LIDÉ, NAŠE PÉČE

Celý život pracoval dnes 61letý Mirek z Nýřan jako technik pro firmu dodávající komponenty do automobilů. Sám říká, že se jednalo o velice stresové zaměstnání, které si vybralo svou daň. Před devíti lety se u něj projevily první zdravotní komplikace. Měl nesnesitelné bolesti břicha, které sice po několika hodinách odezněly, ale brzy se znovu opakovaly. Lékaři zjistili, že má zhoubný nádor na tlustém střevě, a proto musel na operaci a následné ozařování. Léčba naštěstí dopadla dobře. Mirek žije. Má ovšem od té doby stomii, tedy vyústění střeva umělým vývodem v oblasti břicha. Právě o takové pacienty pečují v nemocnicích stomické sestry. Konkrétně o Mirka se stará Bc. Helena Weisová-Šnajdaufová ze Stodské nemocnice.

Stomie se týká pacientů, kteří mají problémy s tlustým nebo tenkým střevem, případně s močovým měchýřem, a musí vylučovat mimotělně. Stomie přitom může být trvalá nebo v lepším případě dočasná.

Helena Weisová působí ve Stodské nemocnici už deset let. V koloproktologické poradně, kterou ve Stodě vede primář chirurgie MUDr. David Šmíd, pak pomáhá stomickým pacientům více než dva roky. Obětavá a šikovná sestra, kterou¨ její pacienti letos dokonce nominovali na stomickou sestru roku, tak může směle hodnotit a radit. „V případě, že se vám něco nezdá, když máte pocit, že něco není v pořádku. Trápí vás opakující se bolesti břicha, tak neváhejte ani den a volejte. Ať není pozdě,“ radí sestra.

Její pacient Mirek poradnu navštěvuje pravidelně. Se stomickým vývodem z tlustého střeva se již zcela sžil: „Dodržuji všechna hygienická pravidla, stravování, a díky tomu už dokonce opět pracuji na částečný úvazek jako testovací řidič.“

Měl štěstí, že chtěl své zažívací potíže řešit hned. „Je stále více pacientů, kteří přijdou pozdě. To je i důsledek covidové pandemie. V určitém období nefungovala v běžném režimu některá specializovaná pracoviště nebo se i lidé báli kvůli nákaze chodit ke svým lékařům na vyšetření,“ doplňuje sestra s tím, že od té doby eviduje smutnou statistiku. Je více pacientů, jejichž zdravotní stav se nedá zlepšit.

Recept na to, aby se lidé nemuseli stát stálými pacienty proktologických poraden, je jednoduchý – více se pohybovat, zdravě jíst a žít klidným životem. Vyvarovat se pravidelnému stresu.

Dále je ideální, aby v případě diagnózy chirurgické léčby proběhlo první setkání se stomickou sestrou velmi záhy po této informaci. „Už když se pacient dozvídá diagnózu a taktiku chirurgické léčby, jejíž součástí je i vytvoření stomie. Už v té době mohu odpovědět na otázky, které budoucímu stomikovi běží hlavou, pomoci mu psychicky, ať se jeho stav dále nezhoršuje. Většinou jde o praktické věci. Například jak stomie ovlivňuje každodenní život, jestli s ní lze plavat nebo se koupat, jak vypadá stomický sáček. Edukace hraje zásadní roli v předcházení dalším obavám, stresům i zdravotním komplikacím,“ popisuje Helena Weisová.

Pacient získá představu, jak se stomií žít a pracovat. Kromě ošetřování stomie a koordinace péče při některých komplikacích doporučuje pacientovi také fyzioterapeuta, který ho naučí cvičit vnitřní stabilizační systém, pánevní dno nebo zpevnit břišní stěnu. Při potížích s udržením váhy v případě ileostomie, vývodu tenkého střeva, doporučuje i nutričního terapeuta. Jinak se ovšem stomici vrací ke svému běžnému stravování a životu bez významnějšího omezení s vědomím, že je třeba šetřit břišní stěnu.

Podstatná je v tomto případě psychologie. „Jsme pacientům psychickou oporou při zvykání si na novou životní etapu. Pomáháme svou zkušeností, podporou při učení, přítomností při potížích a tím, že nacházíme spolu s pacientem nejvhodnější řešení problémů, které přichází se životem se stomií,“ doplňuje sestra s tím, že důležitá je i role příbuzných, o jejichž úloze si rozhoduje stomik sám. „U některých edukacích doporučujeme přítomnost rodinného příslušníka. Podpora rodiny je pak pro stomika důležitá hlavně z psychologického hlediska – znamená, že stomii akceptují a nevadí jim,“ uzavírá.

Stomické sestry v nemocnicích Plz. kraje

Stodská nemocnice

Bc. Helena Weisová-Šnajdaufová - 607 566 232
www.stod.nemocnicepk.cz/koloproktologickaporadna

Domažlická nemocnice

Libuše Tomšů - 379 710 153, 778 413 353
www.domazlice.nemocnicepk.cz/stomickaporadna 

Rokycanská nemocnice

Eva Masarová - 606 904 487
www.rokycany.nemocnicepk.cz/stomickaporadna 

Klatovská nemocnice

Pro pacienty KN v rámci chirurgického odd. a ambulance

Zpět do tiskových zpráv

Zápatí - další informace

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.