Stodská nemocnice má novou vodoléčbu. Skončila první etapa úplné rekonstrukce rehabilitace
TISKOVÁ ZPRÁVA
Ve Stodské nemocnici skončila první etapa postupné úplné rekonstrukce rehabilitačního oddělení. Zahrnovala kompletní přestavbu vodoléčby, která se přesunula do nových prostor, kam byly instalovány zcela nové vany a vířivky. První pacienti se do nich ponořili v polovině dubna. Rekonstrukce celého oddělení, včetně přístrojů, vyjde až na 30 milionů korun a skončí v druhé polovině roku.
„Abychom nemuseli péči omezovat a abychom mohli do budoucna uspokojit rostoucí poptávku po rehabilitační péči, vznikla nová vodoléčba přestavbou sousedních prostor vedle rehabilitačního oddělení. Stavební práce, které hradil kraj, vyšly na dva miliony korun a vany na 1,5 milionu. Významnou část z ceny přístrojů pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) na zlepšení návazné péče,“ uvedl ředitel nemocnice Alan Sutnar.
Vodoléčba nově disponuje jednou celotělovou vanou, dvěma končetinovými vířivkami na ruce, dvěma na nohy a jednou sedací vířivkou. Pacientům přinesou větší pohodlí a efektivnější léčbu. Personál ocení snadnější ovládání. A v neposlední řadě se zvýší kapacita vodoléčby.
„Nahrazují původní vany, které už dosluhovaly, byly občas poruchové a údržba byla stále náročnější. Nové vany mají navíc lepší ergonomický tvar, jsou pohodlnější a lze na nich snáze regulovat směr proudu a plynuleji i tlak vody a to i rozdílně v jednotlivých tryskách. Díky tomu lze léčbu lépe zacílit na postižené oblasti a je tak šetrnější a efektivnější,“ říká primářka rehabilitačního oddělení Stodské nemocnice Ludmila Wabneggerová s tím, že i samotný prostor je větší a mohly tak přibýt dvě vířivky.
I v další etapě se rehabilitační oddělení dočká nových prostor. Vedle ambulantního traktu vznikne přístavba s novými ordinacemi. Ve spodním patře budou dvě nové rehabilitační ambulance a nad nimi ordinace interních oborů. Dosud měla rehabilitace pouze jednu ordinaci a to v jiné části budovy. „Cílem je opět zlepšit péči, výrazně zkrátit čekaní pacientů na vyšetření i následnou rehabilitační léčbu,“ vysvětluje ředitel Alan Sutnar s tím, že stavební část vyjde přibližně na 20 milionů korun.
Společně s přístavbou se začnou postupně upravovat i současně využívané prostory rehabilitace. Důraz bude kladen na větší soukromí pacientů a obnovu přístrojového vybavení. „Namísto větších tělocvičen pro léčebnou tělesnou výchovu a cvičební terapie vzniknou čtyři menší a upravovat se budou i prostory pro fyzikální terapii, jako je elektroléčba, ultrazvuk, magnetoterapie nebo další druhy mechanoterapie. Také na těchto pracovištích už postupně používáme nové vybavení a přístroje,“ doplňuje primářka Ludmila Wabneggerová. Stály zhruba pět milionů korun a i na ně byla využita dotace IROP na zlepšení návazné péče.
Vedle rehabilitace přímo ve Stodu se v uplynulých dnech dočkalo novinek i pracoviště v Chlumčanech, které rovněž spadá pod rehabilitační oddělení nemocnice. I zde se obnovilo přístrojové vybavení.
V rehabilitační ambulanci Stodské nemocnice bylo vyšetřeno v minulém roce přes 2800 pacientů. Většina z nich absolvovala i samotnou rehabilitační péči, přičemž celkový počet výkonů provedených fyzioterapeuty byl 58 tisíc. Oddělení se stará rovněž o pacienty hospitalizované na lůžkových odděleních nemocnice.
Rehabilitace nejčastěji léčí pacienty s bolestmi zad, tzv. vertebropaty, ať už s funkčním či strukturálním původem potíží, stavy po operacích páteře, poúrazové stavy, provádí se rehabilitace po operacích traumatologických či ortopedických. „Stále častěji zde léčíme také bolesti z přetížení, následky komprese nervů v rámci úžinových syndromů, jako je tenisový loket, syndrom karpálního tunelu a často léčíme i obrny lícních nervů. V péči máme i dětské pacienty nejčastěji pro skoliózu, vadné držení těla a zpomalený psychomotorický vývoj,“ doplňuje primářka Ludmila Wabneggerová. Zájem o rehabilitační vyšetření a léčbu ve Stodské nemocnici trvale roste.