Stodská nemocnice hledá zájemce o čtení, povídání, karty či pexeso. Dobrovolníci pomáhají rozptýlit pacienty
NAŠI LIDÉ
Nepečuje o pacienty jako lékař či sestra, ale přesto se od léta stává pevnou součástí zdravotnického týmu Stodské nemocnice a řada pacientů z lůžek následné či sociální péče se na ni předem těší. Helena MAXOVÁ je dobrovolnicí, která pomáhá především starším a dlouhodobým pacientům udržet si během hospitalizace dobrou náladu a zkrátit volný čas. K ideálnímu zajištění této doplňkové péče by nemocnice potřebovala ještě dva až tři dobrovolníky. Co by měli umět? Číst nahlas, hrát karty či pexeso ale hlavně umět si povídat s lidmi a být empatičtí.
Stodská nemocnice navázala v létě spolupráci s mezigenerační a dobrovolnickou organizací Totem, která mimo jiné zprostředkovává právě pomoc dobrovolníků. Jedná se o lidi různých věkových skupin, kteří mají chuť ve svém volném čase pomáhat potřebným bez nároku na odměnu. Totem takové lidi hledá, eviduje a dle jejich přání a předpokladů jim nabízí rozsáhlé možnosti dobrovolnické činnosti. „Pro nás je důležité, že umí udělat výběr těch správných osob a že zajistí veškerou legislativu, pojištění a smluvní vztah s těmito dobrovolníky. Právě legislativa ohledně dobrovolnictví a zvláště v oblasti sociální a zdravotní péče se za poslední roky hodně změnila, je komplikovanější, a proto pro nás bylo důležité mít kvalitního partnera,“ popisuje hlavní sestra Stodské nemocnice Drahoslava Letáková.
Díky tomuto spojení začala do nemocnice v srpnu docházet právě Helena Maxová z nedalekého Hradce. Nemocnici navštěvuje vždy v pondělí, minimálně na hodinu, ale někdy se zdrží i déle. Vždy ale stihne obejít a rozptýlit několik pacientů, kteří v nemocnici tráví nezřídka několik týdnů, nebo dokonce i měsíce a chybí jim pravidelný kontakt se svým okolím a někdy i rodinou.
Helena Maxová: Nejdůležitější je umět si povídat a hlavně naslouchat
„V létě, když bylo teplo, tak jsem je třeba po domluvě s ošetřujícím lékařem vzala do altánku na zahradě. Dali jsme si kávu nebo čaj a povídali si. Právě povídání je pro ty starší pacienty velice důležité. A nemusím mluvit zrovna já. Někdy stačí jen naslouchat. Pacienti si buď oživují hezké vzpomínky nebo se někdy rozpovídají i o svých potížích, co je trápí. A už jen to, že jim naslouchám a že s nimi ty jejich vzpomínky sdílím nebo jim řeknu o svých podobných zážitcích a věcech, které potkali mě, tak už jen to je pro ně přínosné a posilující,“ říká Helena Maxová s tím, že někdy klientům čte z knížky a do budoucna plánuje i nějaké společné manuální činnosti, jako je skládání z papíru nebo motání klubíček. „Zatím se s klienty ještě seznamuji. Až je více poznám, uvidím, co komu bude vyhovovat,“ dodává.
Zkušenosti s pomocí a péčí o různé klienty má bohaté. Sama je bývalou zdravotní sestrou, která pracovala s pacienty v privátní i nemocniční sféře včetně psychiatrické léčebny. A vlastně se pomoci lidem věnovala už před profesí sestry. „Když jsem chodila jako malá ze školy, tak už na mě volaly babičky z okolních domů, abych jim pomohla učesat vlasy, umýt nádobí a podobně,“ vzpomíná. A zná už i pomoc pacientům ve Stodské nemocnici. „Chodila jsme sem už před pěti šesti lety. Pak to ale přerušila pandemie covidu a po ní legislativní opatření. Teď jsme se mohla opět vrátit,“ popisuje.
Dobrovolníci v nemocnici? Ideálně napříč generacemi
Podle hlavní sestry je skvělé, že dobrovolnice se věkově přibližuje klientům. "Mají si toho více co říci, než kdyby se jednalo o nějakého mladého člověka. Mají své zážitky z určitého období a protože je paní Maxová odsud, tak zná i region a mohou mít i společné vzpomínky na nějaká místa,“ vysvětluje Letáková. „Samozřejmě ale uvítáme i dobrovolníky mladší, klidně i studenty. Také jsme tu měli moc šikovnou a příjemnou slečnu. Máme klienty, kteří by si třeba jen rádi četli nebo aby jim někdo předčítal, anebo si chtějí zahrát karty, pexeso či nějakou společenskou hru,“ doplňuje hlavní sestra.
Pomoc rozptýlit pacienty je důležitá hlavně na lůžkách sociální péče, kde jsou lidé, kteří už nevyžadují pravidelnou lékařskou péči, ale potřebují dočasně ošetřovatelskou péči nebo pomoc druhé osoby, přičemž ale ve svém domácím prostředí takovou pomoc nemají. Tito klienti tráví v nemocnici i jednotky měsíců. A dále dochází dobrovolnice za staršími pacienty na lůžka následné péče. V nemocnici tráví týdny, ale často už nemají tolik blízkých, kteří by za nimi chodili pravidelně. Jakýkoli jiný kontakt než jen s lékařem, sestrou nebo s nutričním terapeutem během bufetových snídaní, je tedy pro ně vítanou změnou a pomáhá jim udržovat si dobrou psychickou pohodu.
Zájemci o dobrovolnickou pomoc v nemocnici mohou kontaktovat buď přímo hlavní sestru, nebo centrum Totem. To mohou kontaktovat, i pokud by se chtěli stát dobrovolníky v jiné oblasti. Vzájemně se domluví na modelu spolupráce, který je oboustranně přínosný.
Hledáme dobrovolníky, kteří by rozptýlili pacienty při déletrvající hospitalizaciKoho hledáme?
Náplň dobrovolnické pomoci?
Co je cílem?
Na koho se obrátit v případě zájmu?
Náš partner
|