Rokycanská nemocnice se po roce dostala na seznam nemocnic s urgentním příjmem
TISKOVÁ ZPRÁVA
Ministerstvo zdravotnictví a největší zdravotní pojišťovna v zemi schválily na přelomu roku zařadit Rokycanskou nemocnice mezi poskytovatele zdravotních služeb s urgentním příjmem. Pro nemocnici to především znamená, že se s ní počítá jako s důležitým regionálním poskytovatelem akutní péče. V druhé řadě pak bude motivována k tomu, aby vytvořila systém moderního a rychlého příjmu pacientů s potřebným přístrojovým a personálním vybavením. Ještě před rokem přitom Rokycanská nemocnice v připravovaném seznamu zařízení s urgentním příjmem chyběla, na rozdíl od dalších krajských nemocnic akutní péče v Domažlicích, Klatovech a Stodu.
„Jsem velmi ráda, že se Rokycanská nemocnice mezi zařízení s urgentním příjmem také dostala. Ve všech okresech, kde má kraj nemocnice, chceme zachovat maximální dostupnost té nejlepší péče. Navíc Rokycanskou nemocnici plánujeme modernizovat a dále rozvíjet jako plnohodnotnou nemocnici s akutní péčí a rozhodnutí ministerstva i pojišťovny nás v tomto záměru utvrzuje,“ říká hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.
„Chtěl bych poděkovat zástupcům Všeobecné zdravotní pojišťovny, že posoudili naši žádost a schválili vytvořit a zasmluvnit pracoviště urgentního příjmu. Přes epidemiologickou situaci jsme se ihned pustili do práce, abychom splnili všechny potřebné podmínky a urgentní příjem zprovoznili,“ říká ředitel nemocnice Jaroslav Šíma.
Urgentní příjmy, které zavádí většina českých nemocnic, mají zrychlit přijetí pacientů a zefektivnit jejich rozdělení neboli triáž mezi lékařské týmy dle diagnóz. „Jedná se prakticky o jedno místo, kterým projdou všichni pacienti s akutními zdravotními potížemi, ať už přijdou po vlastní ose nebo je přiveze zdravotnická záchranná služba. Na urgentním příjmu se provede vstupní prohlídka a ošetření a pacient se nasměřuje do péče konkrétního zdravotnického týmu dle charakteru a naléhavosti zdravotních potíží,“ popisuje náměstkyně pro léčebnou péči Hana Perková.
Finančně má s budováním urgentních příjmů pomoci dotace, kterou bude vypisovat ministerstvo zdravotnictví, a zdravotní pojišťovny se zavázaly, že budou tato pracoviště finančně podporovat speciální platbou za přijaté pacienty. Příjem ale musí mít požadovanou strukturu a právě přístrojové i personální vybavení.
Urgentní příjmy se rozdělují podle významu na typ I, který bude mít v zemi necelá dvacítka hlavně fakultních nemocnic včetně plzeňské, případně největší nemocnice v krajích. A téměř 80 dalších nemocnic bude mít urgentní příjem typu II. V Plzeňském kraji se jedná o šest zařízení, z nichž čtyři spadají do Skupiny NPK.