Problém nestabilních vakcín vyřešili v 3D laboratoři Západočeské univerzity

21. 1. 2021

KRÁTKÁ INFORMACE

Lahvičky s očkovací vakcínou proti nemoci covid-19 jsou velké zhruba tři centimetry a široké necelé dva centimetry. Při manipulaci v chladicím boxu jsou tedy relativně nestabilní, přečemž by ale měly být až do zužitkování ve vertikální poloze. Očkovací týmy proto často řeší způsob, jak nestabilní lahvičky s vakcínou přepravovat a skladovat v různém množství. Rokycanská nemocnice vyřešila problém s Centrem informatizace a výpočetní techniky Západočeské univerzity v Plzni. Pracovníci univerzitních laboratoří IoT (Internet of Things) pomohli navrhnout a vyrobili první prototypy pořadačů lahviček na 3D tiskárnách. Pořadače mají tvar pláství a vejde se do nich až 12 lahviček, tedy až 72 dávek vakcíny. Poslední verzi vložila IoT i na weby, aby si pořadníky mohli vytisknout i další vakcinační centra.   

Děkujeme IoT ZČU za spolupráci. 

Distribuce nové vakcíny proti Covid-19 vyžaduje specifické zacházení. Skladování originálních balení probíhá při velmi nízkých teplotách, kdy jsou zmrazené na -70 až -90°C. Tento způsob uchování je možný ale pouze ve větsších nemocnicích (např. Klatovská), které disponují potřebným mrazicím zařízením.

"Před aplikací je nutné rozmrazení vakcíny a pak se lahvičky mohou skladovat ještě dalších 5 dní při teplotách 2 - 8 °C pouze v chladničce. Proto jsou z velkých balení průběžně vydávána pouze menší množství pro jednotlivá vakcinační centra," popisuje ředitel Rokycanské nemocnice Jaroslav Šíma

“Navržený držák, který má tvar včelí plástve, chrání při přepravě celkem 12 lahviček vakcíny,” říká Aleš Padrta, autor nápadu a dodává: “Usnadňuje tak manipulaci při přepravě v aktivních termoboxech i skladování v chladničkách."

Unikátní tvar umožňuje snadnou výměnu vzduchu v okolí lékovky. Díky tomu je možné zahřát vakcínu před aplikací přímo v držáčku. Vakcinační látka je velmi křehká a kvalita séra se snižuje s případnými otřesy. Proto je lahvička v držáku celou dobu chráněna i proti převrhnutí.

Držák tak celkově usnadňuje správné zacházení s vakcínou od jejího vyzvednutí v mraženém stavu až do aplikace.

Finální - pátou verzi - 3D modelu dali autoři k dispozici na Internet. Každý s možností 3D tisku si jej může stáhnout a zapojit se do výroby a podpořit další krok v boji proti onemocnění covid-19.
   

Zpět do tiskových zpráv

Zápatí - další informace

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.