Světový den ledvin navštívilo 150 lidí. Dvě třetiny vyšetřených s rizikem. Šest osob pozváno ke komplexnímu vyšetření

14. 3. 2025

TISKOVÁ ZPRÁVA

Preventivní akce Světový den ledvin, při níž se zájemci mohli nechat v Klatovské nemocnici vyšetřit a zjistit riziko onemocnění ledvin, vzbudila i po covidové odmlce opět velký zájem. Do dialyzačního střediska dorazilo včera v dopoledních hodinách téměř 150 lidí.  U zhruba dvou třetin příchozích bylo zjištěno riziko onemocnění ledvin a někteří byli rovnou pozváni k důkladnějšímu vyšetření na nefrologickou ambulanci. Tito vyšetření měli zpravidla mimořádně vysoké hodnoty tlaku nebo krevního cukru v kombinaci s jinými rizikovými zdravotními potížemi. 

Mezinárodní federace pro onemocnění ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost každoročně vyhlašují Světový den ledvin vždy na druhý březnový čtvrtek. Letos akce připadla na 13. března a opět se k ní připojilo i dialyzační středisko a nefrologická ambulance Klatovské nemocnice. 

„Během dopoledne přišlo k vyšetření téměř 150 lidí, přičemž u 60 procent bylo zjištěno střední riziko nemocnci a u deseti procent vysoké riziko nemoci, přičemž šest pacientů jsme okamžitě objednali ke komplexnímu vyšetření do nefrologické ambulance," říká vedoucí lékařka pracoviště Kateřina Olulehle s doplněním, že většina lidí byla ve věku nad 60 a částečně i nad 70 let, přičemž s věkem se riziko nemoci zvyšuje. Přišlo ale i několik osob vě věku od 30 do 50 let a také mezi nimi byla pacientka s rizikovým nálezem.     

Riziko onemocnění ledvin se zvyšuje především v přítomnosti vysokého krevního tlaku, cukrovky, při nadváze, ale také po padesátém roce života. „Je vyšší u kuřáků a osob s nadváhou. Zvláště rizikovou skupinu tvoři lidé, v jejichž rodině se onemocnění ledvin již vyskytlo," vysvětluje vedoucí lékařka. Dobrou zprávou je, že onemocnění ledvin lze při včasném zjištění často zpomalit nebo zastavit. 

Důležité ale je právě včasné zjištění, což je bez odborného lékařského vyšetření nemožné. Nemocné ledviny totiž nebolí, pacient sám nemoc neodhalí, protože dokud ledviny fungují, nemusí mít žádný evidentní příznaky nemoci. Nemoc si zpravidla uvědomí až v případě selhávání ledvin, kdy už ale léčba nemusí být účinná a stav ledvin se nemusí podařit významně zlepšit. Právě kvůli zákeřnosti onemocnění ledvin se pořádá preventivní akce.    

I pacientům se selhávání ledvin dokáže současná medicína i Klatovská nemocnice pomoci. Funkci ledvin, tedy čistění krve, nahrazuje dialýza, která ovšem zasahuje do života pacienta, nebo ideálním řešením pro vhjodné pacienty je transplantace. Právě v oblasti transplantací ledvin jsou klatovští nefrologové aktivní. „Snažíme se, pokud tomu nic nebrání, již při zjištění onemocnění ledvin začít s přípravou na transplantaci ledviny. V nejlepším případě se pacient může dialýze - tedy přístrojovému čištění krve - úplně vyhnout," říká Jan Vachek, primář interny v Klatovech a nefrolog. 

Kdo letošní vyšetření z jakýchkoli důvodů nestihl a měl by zájem o zjištění rizik onemocnění ledvin, může se obrátit na svého praktického lékaře a následně se objednat na vyšetření v nefrologické ambulanci Klatovské nemocnice.

"Z výsledků akce vyplývá, že je důležité, aby se lidé zajímali o svůj zdravotní stav sami a aktivně, aby chodili na preventivní vyšetření a nečekali jen na skutečné zdravotní potíže. Jakákoli preventivní vyšetření, která pomáhají včas zachytit zdravotní komplikace a předchází dlouhodobým potížím pacienta, zatěžování zdravotního systému a nákladné léčbě mají smysl a nemocnice Plzeňského kraje je budou podporovat," uvedl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Tomáš Soukup.   

Dialyzační středisko Klatovské nemocnice - péče a provoz 

Info z otevření nového pracoviště v dubnu 2024
  • Dialyzační středisko KN pečuje o pacienty s poruchou funkce ledvin z okresu Klatovy, Domažlice a Plzeň-jih.
  • Aktuálně podstupuje v KN dialyzační léčbu 75 pacientů. V posledních letech je to vždy od 70 do 80 pacientů.
  • Loni provedlo středisko 8643 dialýz. K dispozici má zatím 17 dialyzačních lůžek nebo křesel. V nové budově jich je 20. Dvě z nich v izolační místnosti.
  • Pracoviště funguje ve střídavém směnném provozu: PO, PÁ – nepřetržitý třísměnný, ÚT, ST, ČT – dvousměnný a SO – jednosměnný. Pro případ akutní potřeby ale zajišťuje nepřetržitou pohotovost 24 hodin denně 7 dní v týdnu.
  • Nefrologická ambulance sleduje a pečuje o další tisícovku pacientů.
  • O pacienty se stará vysoce kvalifikovaný tým v čele s vedoucí lékařkou Kateřinou Oulehle. Všichni lékaři jsou plně atestovaní. Maximální bezpečnost pacientů je dosažena díky přímé návaznosti střediska na lůžková oddělení KN s možností okamžitého řešení zhoršení stavu hospitalizací.
  • Dialyzační středisko KN nabízí všechny metody očišťování krve: hemodialýzu, modernější variantu hemodiafiltraci, peritoneální (břišní) dialýzu a jako první v Plzeňském kraji nabídla svým pacientům také domácí hemodialýzu.
  • Prioritou týmu je však aktivně nabízet pacientům možnost transplantace ledviny, nejlépe již před zahájením dialyzační léčby, tak aby v ní vůbec nemuselo být započato. I v této oblasti dosahuje klatovská nefrologie i díky výborné spolupráci s transplantačními centry a klinickými pracovišti v Plzni a Praze vynikajících výsledků. V roce 2023 umožnila nefrologie KN transplantaci 8 svým pacientům.
Zpět do tiskových zpráv

Zápatí - další informace

Copyright ©2025 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.