Posila rokycanské chirurgie operuje břišní kýly moderní šetrnou a odolnou metodou eTEP
TISKOVÁ ZPRÁVA
Rokycanská nemocnice se neustále snaží zlepšovat a rozšiřovat péči a nejinak tomu je i letos. Chirurgické oddělení přichází s novinkami v operativní léčbě břišních kýl nebo při řešení defektů břišní stěny třeba právě v souvislosti s dřívější operací kýly. Nově nabízí v Čechách zatím nepříliš rozšířenou metodu eTEP, která je velmi šetrná, a přitom velmi odolná a vhodná pro těžce pracující, sportovce i obézní. Kýlní defekty pak chirurgové nově zmenšují i pomocí botulotoxinu. Za novinkami stojí lékař s bohatými zkušenostmi a 14letou praxí v plzeňské fakultní nemocnici Petr Kofroň.
Petr Kofroň přišel do Rokycanské nemocnice na začátku roku. Na předchozím pracovišti vykonával i pokročilé výkony břišní chirurgie v celém spektru, přes operativu žlučníku, střev a žaludku, a to v oblasti plánované i akutní chirurgie. Zkušenosti má i s mamologickou operativou. Jeho specializací jsou ale ventrální neboli břišní kýly a řešení defektů břišní stěny dle moderních světových standardů. Zkušenosti si přináší i z odborných herniologických (kýlních) konferencích.
„Metoda eTEP není ve světě neznámá. Používá se už několik let, nicméně v Čechách se zatím příliš nerozšířila. V Plzeňském kraji patříme určitě k průkopníkům,“ odhaduje lékař s tím, že předností metody eTEP je především méně invazivní způsob výkonu. „Provádí se laparoskopicky přes několik velmi malých řezů. Minimální zásah do oblasti břicha zkracuje pooperační hojení, snižuje riziko komplikací, léčba a hojení jsou méně bolestivé a hlavně rekonvalescence probíhá v řádu dnů. Metoda je přitom velice efektivní. Využívá se zejména u těžce manuálně pracujících pacientů, aktivních sportovců či obézních lidí, u nichž je vyvíjen větší tlak na dutinu břišní,“ popisuje Petr Kofroň.
Metoda spočívá právě v tom, že velmi malým řezem se do dutiny břišní zavádí speciální síťka, která se pod svalovou hmotou rozvine a vyztuží břišní stěnu v konkrétním místě. Tím brání opětovnému vzniku kýly, což některé starší metody neumožňovaly, nebo nebyly natolik spolehlivé. „Operace tímto způsobem má navíc i pozitivní vizuální efekt. Nevznikají viditelné rány,“ dodává lékař.
Pokud někdo viditelný defekt má, nabízí rokycanská chirurgie další novinku: Aplikaci botulotoxinu na povolené břišní stěny, což přináší pacientům vítané zmenšení kýlního defektu. A poslední související novinkou je i metoda TAR pro řešení rozsáhlého chronického defektu stěny břišní neboli velké kýly. „Pacientů s takovým defektem je jen málo, ale i jim chceme nabídnout vhodné, komfortní řešení,“ doplňuje chirurg.
Všechny nové metody nabízí chirurgické oddělení podle v zahraničí zavedených postupů takzvané „Tailored medicine“, což představuje individuální přístup a výkony připravené na míru každého pacienta. „Snažíme se tak o proklientský přístup, aby každý pacient odcházel z nemocnice s co nejlepším pocitem nejen po zdravotní stránce, ale i jak k němu bylo přistupováno ze strany všech zdravotníků. V tomto bych chtěl poděkovat všem kolegům a kolegyním, že tento přístup přijali za svůj. Koneckonců i pacienti to stále častěji zmiňují ve svých hodnoceních a referencích. I za ně děkujeme. Jsou motivací pro další práci a zlepšení,“ doplňuje primář chirurgického oddělení Rokycanské nemocnice Martin Hajžman.