Porodnice ve Stodě nabízí během těhotenství i před porodem úlevovou metodu Rebozo, neboli šátkování
TISKOVÁ ZPRÁVA
Těhotné ženy, které navštěvují gynekologickou ambulanci nebo plánují porod ve stodské porodnici, mohou využít novou službu, která je připraví pro snazší průběh porodu. Jedná se o takzvané Rebozo, nebo též šátkování. Těhotným ženám pomůže tato technika zpevnit pánev a správně polohovat plod. Rodičkám před samotným porodem pak zmírnit bolesti a rovněž podpořit porod správným polohováním bříška. Šátkování nabízí ve Stodě bezplatně v rámci běžné předporodní a porodní péče vyškolená porodní asistentka Denisa Kučerová. Po pacientkou kontrolované analgezii - PCA se jedná o další bezplatnou novinku pro rodičky.
„Jedná se o tradiční mexickou techniku, jejíž název se odvíjí od názvu šátku Rebozo. Ten má u mexických žen historicky široké využití. Mimo jiné i v příoadě těhotenství. Technika šátkování ale není žádnou mimořádnou novinkou ani v Čechách. Podvazování těhotenského bříška znaly a nezřídka využívaly už naše babičky a prababičky,“ vysvětluje Denisa Kučerová s tím, že šátek lze používat buď právě jako úvaz, nebo ke speciálním masážím.
V těhotenství se šátek používá ideálně mezi druhým a třetím trimestrem, kdy začíná bříško nejvíce nabývat na objemu. Masírování a cvičení se šátkem uvolňuje nadměrně zatížené svaly, a tedy i napětí. Úvaz pak pomáhá bříško polohovat do potřebné polohy, čímž se rovněž odstraňuje bolest zad, vazů pod břichem, beder nebo třísel. A správnou polohou bříška se navíc posiluje pánev a usnadňuje orientace plodu do správné polohy.
Kdy se Rebozo využívá?Během těhotenství
Před porodem
|
„Předporodní péče spočívá v tom nabídnout těhotným ženám masáž, provést jim vhodný úvaz a naučit je, jak mohou s šátkem samy pracovat a jak si ho vázat. Popřípadě je možné domluvit opakovaná setkání,“ popisuje porodní asistentka.
Těsně před porodem je rovněž možné provést masáž k uvolnění těla i úvaz šátku, což společně podpoří porod a jeho hladký průběh. Zmírní se bolesti, uvolní se pánev a poloha bříška umožní snazší průchod novorozence na svět. „Díky této technice je také možné upravit polohu děťátka při nepostupujícím porodu,“ doplňuje Kučerová. A rebozo lze používat i po porodu například zavinováním dělohy a kyčlí.
Metoda šátkování zažívá v posledních letech právě propojením s mexickým šátkem a praktikami Rebozo renesanci. Nabízí ji soukromé porodní asistentky a postupně i samotné porodnice. Denisa Kučerová absolvovala speciální certifikovaný kurz loni na podzim. „Od té doby využily její služby už desítky těhotných. Většina péči ocenila, proto ji zařazujeme jako standardní nabídku porodnice Stodské nemocnice," říká primář gynekologicko-porodnického oddělení Michal Junk.
Pro registrované těhotné ženy a pro rodičky je tato služba bezplatná stejně jako úlevová metoda PCA (pacientkou kontrolovaná analgesie), kdy si účinek tišící látky během porodu určuje a dávkuje pomocí tlačítka v ruce sama rodička.
- V odkliku najdete vše o stodské porodnici.
- Nejbližší neformální setkání zástupců stodské porodnice s těhotnými ženami se koná 1. března v 16 hodin.
- Prohlídky porodnice jsou možné denně po domluvě na telefonu 377 193 625.
- Rodičky u nás mohou využít při fyziologicky vedeném porodu PCA - pacientkou kontrolovaná analgezie.