Plzeňské jarňáky zvyšují v Klatovech počty ošetření lyžařů až o čtvrtinu. Zraněním je lepší předcházet
PREVENCE, TISKOVÁ ZPRÁVA
Začátek zimní sezony a následně pak start jarních prázdnin poznají na chirurgii či ortopedii Klatovské nemocnice i bez pohledu do kalendáře. Jde totiž o hlavní spádovou nemocnici pro Šumavu, největší zimní turistické centrum v kraji. V nemocnici se tak s první sněhovou nadílkou změní charakter zranění, stejně jako četnost ošetření. A nárůst lékaři očekávají také od následujícího víkendu, kdy začínají jarní prázdniny v Plzni a okolí, kde žije polovina obyvatel kraje.
„Podobně jako v létě přibývá úrazů z kola, tak nyní evidujeme nárůst úrazů z lyží a obecně zimních sportů. První postupná vlna je na začátku zimy, kdy lidé po několika měsících opět stoupnou na lyže. Následně pak během Vánoc, při pololetních, a hlavně o jarních prázdninách. Je to zřejmě tím, že na svah vyrazí též rodiny, které tak často nelyžují,“ říká mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška s tím, že počet ošetřených zranění se během jarních prázdnin zvýší oproti jiným částem zimy v Klatovské nemocnici zhruba o 15 až 20 procent. A v případě prázdnin v Plzni, které začínají tuto sobotu i víc než o čtvrtinu.
„Z vlastních sportovních zimních zranění se jedná hlavně o pohmožděniny nebo i zlomeniny rukou, nejčastěji předloktí a zápěstí, ale i dolních končetin, dále o poranění hlavy a hrudníku. Příčinou jsou pády z lyží, ale třeba i srážky nebo nárazy při jízdě na běžkách nebo bobech či saních,“ popisuje primář chirurgického oddělení Klatovské nemocnice Zdeněk Bytel.
Nejčastěji dochází k úrazům odpoledne
„Charakter zranění je často modifikován i vysokoenergetickým mechanismem úrazu při velmi rychlé a zřejmě ne úplně ohleduplné jízdě na sjezdovkách, kdy mohou být následky často fatální i přes použití adekvátních ochranných pomůcek. Tato zranění dost často ošetřujeme v odpoledních hodinách, kdy jsou zřejmě lidé unavenější a méně pozorní, nebo se případně na některých svazích tvoří boule,“ míní primář.
Pozor je samozřejmě třeba dávat nejen na sjezdovkách. Zranit se lze i na běžkách (zvláště při sjezdech), na saních nebo i při chůzi na zledovatělých cestách. Teplejší zimy se změnami teplot kolem bodu mrazu bohužel tvorbě ledu na cestách i mimo ně značně nahrávají.
Narůstají i zranění z autonehod
S tím bohužel souvisí i nárůst zranění z autonehod. „Už jen při prostém pohledu na přeplněná parkoviště v lyžařských střediscích a na kolonu aut jedoucí ráno hlavními tahy na Šumavu a k večeru zase zpět, je každému jasné, že řešíme i mnohem více zranění z nehod,“ doplňuje primář chirurgie a vyzývá motoristy, aby byli trpěliví, pozorní a předvídaví.
Řada zranění končí také na ortopedii, přičemž ta v Klatovské nemocnici je jedinou v rámci jižní poloviny Plzeňského kraje. „V tomto ročním období vidíme nárůst především úrazů zápěstí, kde se většina z nich operuje. Prokazatelný je i nárůst zlomenin hlezenného kloubu, tedy v kotníku, což většinou souvisí se zhoršením klimatických podmínek. A konkrétně z horských středisek jsou k nám přiváženi lidé, u nichž dominuje poranění kolenních kloubů,“ říká primář ortopedického oddělení v Klatovech Martin Švagr.
Upozorňuje ale i na zlomeniny horní části stehenních a pažních kostí. Především kvůli uklouznutí, které se často týká starších osob. „Prakticky každý den máme příjem jednoho seniora,“ doplňuje Martin Švagr. Vnímá ale například i trvalý nárůst přetržených šlach dvouhlavého svalu paže v oblasti horní části předloktí. Často je na vině přetížení organismu. „Našimi obvyklými pacienty v tomto období jsou děti,“ uzavírá.
Jak předcházet zraněním z lyží?
|
Nepodceňujte bolest – vnitřní zranění nebývají vidět
Pokud již ke zranění dojde, je kromě prvního ošetření nutné zvážit i případná rizika. „I když třeba nedojde přímo ke zlomenině a zraněný se může pohybovat, doporučuji při jakýchkoli vnitřních bolestech zejména v oblasti břicha, hrudníku či hlavy vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Vnitřní zranění, která nejsou na první pohled vidět, mohou mít vážné zdravotní následky. Vždy je lepší je buď vyloučit, nebo zachytit včas a zahájit co nejrychleji adekvátní léčbu,“ dodává primář Zdeněk Bytel.