Proč se nechat očkovat?

Chcete žít svobodně jako před příchodem pandemie? Aby naše děti chodily normálně do školy? Abychom se mohli bez obav scházet se svými blízkými? Abychom se vůbec mohli scházet? Abychom mohli chodit do kina, do divadla, na koncerty? Abychom mohli fandit svému týmu v hledišti? Abychom si mohli nové oblečení vyzkoušet? Aby fungovaly sportovní kluby a soutěže? Abychom mohli na jídlo do své oblíbené restaurace a v pátek na jedno, případně na dvě? Abychom mohli na veřejnosti opět ukázat svůj úsměv? Aby zas hranice byla jen značka na mapě? Chcete abychom zase žili normální život? Pak jste na této stránce omylem. Pro všechny ostatní.  
    


     

     

Proč se očkovat? Aby se svět vrátil k normálu.

Očkování je nejefektivnějším způsobem, jak zvládnout pandemii onemocnění covid-19, se kterou se více než rok potýká celý svět. Jen v České republice zemřelo za poslední rok více než 27 000 lidí s touto nemocí. „Očkování v nás vzbudilo velké očekávání. Pro mě a věřím, že i pro většinu z vás, je očkování nadějí a velmi důležitou cestou k návratu do normálního, svobodného života, na který jsme byli zvyklí. Zajít si s přáteli do restaurace, jet na víkend na hory, v létě na dovolenou, ale i se normálně společně stýkat a navštěvovat. To určitě chybí nám všem,“ říká hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová ( na snímku).

Právě očkování chrání před těžkým průběhem onemocnění a ztrátou života. V České republice jsou k dispozici zatím vakcíny čtyř výrobců – Comirnaty od společnosti Pfizer/ BionTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson (od konce dubna). Všechny vakcíny dostupné na českém trhu mají vysokou účinnost, jsou schváleny Evropskou lékovou agenturou (EMA)i českým Státním ústavem pro kontrolu léčiv. V našem kraji očkují Fakultní nemocnice v Plzni, nemocnice zřizované Plzeňským krajem, Velkokapacitní očkovací centrum v Plzni na Skvrňanech i další nemocniční a zdravotnická zařízení.

Nyní již vakcíny prokazují první úspěchy poklesem počtu těžkých případů a úmrtí u očkovaných skupin obyvatel. Připraví totiž imunitní systém očkovaného tak, aby dokázal rozpoznat koronavirus (SARS Cov-2) a bránit se proti němu připravenými protilátkami dřív, než virus stihne vyvolat příznaky onemocnění. Vakcíny nemohou vyvolat onemocnění covid-19, protože neobsahují živý virus.

Plzeňský kraj více než rok pomáhá svým občanům vyrovnat se situací, která je pro všechny nová. Na webu kraje jsou všechny informace týkající se epidemie, očkování i statistických dat přehledně uvedené. Kraj také ve spolupráci s dalšími partnery (Mezigenerační centrum Totem a Plzeňský Prazdroj) zřídil informační linky, na které mohou senioři požádat o pomoc s registrací k očkování. Díky spolupráci s družstevními prodejnami COOP Plzeňský kraj zahájil informační kampaň k očkování i v odlehlejších částech regionu a od poloviny dubna rozšířil kampaň i do dalších médií, např. netradičně do Šlágr TV či  do iVysílání České televize. Cílem informační kampaně je poskytnou ucelené, aktuální a ověřené informace všem občanům.


Odpovídá MUDr. Hana Roháčová, Ph.D.

primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí, Fakultní Nemocnice Bulovka


Očkování je jedním z nejúčinnějších prostředků k omezení vzniku a šíření nákazy v populaci. Očkování slouží k ochraně před nákazou, zejména před jejím závažným průběhem s možnými komplikacemi a déletrvajícími následky. Jelikož nelze předem odhadnout, jak by v případě nákazy onemocnění covid-19 probíhalo, je nejbezpečnější udělat vše pro to se tomuto onemocnění vyhnout. Očkování je způsob, jak si vytvořit vysokou ochranu konkrétně proti onemocnění covid-19, a to již za 1 – 2 týdny po druhé dávce očkování.

V minulosti se díky rozsáhlým očkovacím kampaním podařilo řadu infekčních onemocnění, na které ročně na celém světě umíraly miliony lidí, významně potlačit (např. spalničky nebo záškrt), nebo zcela zlikvidovat (např. pravé neštovice nebo přenosná dětská obrna). Je zde tedy velká naděje, že i v případě pandemie covid-19 bude očkování nejúčinnější zbraní a tedy i cestou k běžnému životu před pandemií bez plošných opatření. Čím více lidí je v populaci očkováno, tím méně lidí se onemocněním může nakazit. Díky tomu lze nejen oslabit epidemii, ale i ochránit zdravotnický systém, který je kvůli velkému množství nakažených pacientů po několik měsíců značně přetěžován.

Průběh onemocnění covid-19 je různý a liší se obvykle v závislosti na věku a zdravotním stavu pacienta. Může být však velice závažný a i po vyléčení způsobovat dlouhodobé následky.

Nejčastějšími příznaky jsou zvýšená teplota až horečka, kašel, bolesti hlavy, svalů či kloubů a značná únava. Velmi často je popisována také ztráta čichu a chuti nebo dušnost. S onemocněním covid-19 jsou však popisovány i další příznaky, jako například svědivá vyrážka, covidové prsty, stavy zmatenosti, deprese a podobně. U řady osob tyto příznaky přetrvávají i několik týdnů až měsíců po ukončení izolace. V některých případech může mít onemocnění covid-19 i závažný průběh, kdy je nutná hospitalizace případně i s umělou plicní ventilací. To se týká převážně starších osob a osob s některým z chronických onemocnění. Těžký průběh však není vyloučen ani u mladších jedinců, a to např. na základě oslabené imunity či vrozené vady imunitního systému apod., o kterých nemusí vědět.

Část nakažených prodělá onemocnění covid-19 zcela bezpříznakově. Na základě různých vyšetření po nákaze však bylo zjištěno, že u některých z nich i přes bezpříznakový průběh došlo k jistému poškození plic.

O závažnosti nemoci covid-19 vypovídají i počty zemřelých. Za rok 2020 v Česku zemřelo téměř o 17 tisíc lidí více než v roce 2019, jde zhruba o patnáctiprocentní nárůst. Podle Českého statistického úřadu je tak výrazná meziroční změna v historii po roce 1950 zcela výjimečná.


 



Zpět na úvodní stránku Očkování

Zápatí - další informace

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.