Miminka budou ve Stodské porodnici díky novým přístrojům opět blíž mamince
TISKOVÁ ZPRÁVA
Zintenzivnit vzájemný kontakt maminky s miminkem na porodním sále a následně i při poporodní hospitalizaci. S tímto cílem pořídilo dětské oddělení Stodské nemocnice nové přístrojové vybavení, které pomáhá, aby i miminka s nižší porodní hmotností nebo s novorozeneckou žloutenkou mohla být mamince stále nablízku. Jedná se o monitorované novorozenecké lůžko a mobilní fototerapeutickou podložku s modrým světlem přímo do postýlky novorozence. Stodská nemocnice pořídila tyto a řadu dalších přístrojů v hodnotě desítek milionů korun s pomocí dotace IROP.
Monitorované novorozenecké lůžko k intenzivní péči
Pravým označením "resuscitační novorozenecké lůžko" se používá přímo na porodním boxu při fyziologicky vedeném porodu a pokud má dítě horší poporodní adaptaci, související například s nízkou porodní hmotností. Lůžko sousedí s porodním a miminko se na něj vkládá bezprostředně po narození k dotepání pupečníku.
„Ve stodské porodnici plně podporujeme dotepání pupečníku. Mimo jiné i proto, že má pozitivní vliv na momentální zdravotní stav i následný vývoj miminka. Pokud je novorozenec zdravý, v dobré kondici, pokládáme ho k dotepání přímo na tělo matky, což je klasický bonding,“ popisuje nejčastější postup vedoucí lékařka dětského oddělení Stodské nemocnice Liliia Yarmilko.
Pokud má ale miminko nižší porodní hmotnost a hrozí u něj horší poporodní adaptace, nebo má nějaké drobnější komplikace, a potřebuje tím pádem okamžitou lékařskou péči, pak jej nelze uložit k dotepání na tělo matky. Nově ale není nezbytné ani přerušit dotepání, jako tomu bylo dříve. Miminko se totiž nyní uloží právě na speciální lůžko, kde o něj začne pečovat lékař, a přitom dochází k dotepání.
„Dotepání pupečníku necháme dokončit. A když dítě ošetříme a zdravotní stav to umožní, dáme ho mamince na tělo, kde je dokončen bonding,“ popisuje lékařka s tím, že lůžko v podstatě umožňuje základní intenzivní péči o novorozence, aniž by muselo být přerušeno dotepání. „Lůžko je vyhřívané, je na něm odsávačka, zařízení k podpoře dýchání a další funkce, které umožní péči o novorozence v těsné blízkosti rodičky.“ Zároveň je mobilní – pojízdné a lze snadno nastavit výška.
Fototerapeutická deka s modrým světlem
Fototerapie neboli modré světlo se používá u miminek s takzvanou novorozeneckou žloutenkou. Modré světlo totiž pomáhá rozpustit a lépe z těla vyloučit bilirubin, látku, která žloutenku způsobuje. Fototerpaie zpravidla probíhá na vyhřívaném lůžku, kde je dítě nahé a svítí na něj modré světlo. Má přitom zakryté oči speciálními brýlemi, neboť modré světlo není pro zrak vhodné. Z tohoto důvodu probíhá terapie v oddělené místnosti, aby byl chráněn i zrak rodičky. Nově ale může být dítě s maminkou.
„Pořídili jsme fototerapeutické tvarovatelné měkké podložky, v nichž je už zabudovaný zdroj světla. Dítě se dá na podložku, zabalí se do zavinovačky a modré světlo tak svítí jen na kůži, nikoli do prostoru. Maminka tak může mít dítě během terapie přímo na pokoji,“ vysvětluje dětská lékařka.
Další novinky na porodnici
Jedná se o další novinku a zlepšení péče ve stodské porodnici. V uplynulých měsících představila porodnice například pacientkou kontrolovanou analgesii, těhotenské šátkování rebozo. V těchto dnech se dokončila také úprava čtyř pokojů do podoby nadstandardů a zavedla se rozšířená forma stravování pro rodičky s ohledem na větší přísun bílkovina a vitamínů (představeno bude zde na webu v nejbližších dnech).
- Porodnice Stodské nemocnice - podrobnosti
- Péče o Novorozence ve Stodské porodnici - ke stažení
- Nefomální setkání zástupců porodnice s těhotnými ženami
- Babygalerie
Nové přístroje za 100 milionů korun
Krajské nemocnice akutní péče uspěly v roce 2021 s žádostí o dotaci na nákup přístrojového vybavení v hodnotě přibližně 440 milionů korun z programu IROP. Po přípravě veřejných zakázek a výběru většiny dodavatelů nemocnice postupně přebírají tuto techniku. Ve Stodské nemocnici přibylo spoustu nových přístrojů nejen na porodnici, ale také přímo na gynekologické oddělení, dále na internu, chirurgii včetně operačních sálů a na další zdravotnická pracoviště – např. elektricky polohovatelná lůžka, laparoskopické věže, operační lůžka, infuzní pumpy, gynekologická lůžka, skiagrafy aj. Nemocnice ve Stodě čerpá dotace ve výši bezmála 100 milionů korun.