Nemocnice jsou připraveny na další vlnu pandemie. Potřebují ale také pokrýt 30 milionů vícenákladů z jara

24. 9. 2020

TISKOVÁ ZPRÁVA

Nemocnice Plzeňského kraje jsou v tuto chvíli připravené na další vlnu pandemie koronaviru, která zjevně přichází. Mají připravené zásoby ochranných pomůcek, dokáží zintenzivnit testování na onemocnění covid a jsou zpracované postupy pro zprovoznění triáží či covidových lůžek. Otázkou je, jak dlouho nemocnice v případném covidovém režimu vydrží. Pandemie totiž zvyšuje náklady, které ale zatím nikdo neproplácí. „Už na jaře jsme za covid zaplatily přes 30 milionů vícenákladů (viz TZ). Minimálně tato částka nám může už brzy chybět. Apelujeme proto na všechny zainteresované strany, aby tuto komplikovanou situaci řešily,“ vyzývá předseda představenstva Nemocnic Plzeňského kraje Marek Kýhos.

Nemocnice Plzeňského kraje se na druhou vlnu pandemie připravují prakticky od skončení té první. Pomáhají zkušenosti z jara a odzkoušené krizové scénáře. Díky nim se například stav skladových zásob udržuje v takovém množství, aby v „rozvolněném“ režimu vydržely několik měsíců a v případě intenzivního používání minimálně měsíc až dva.  

 „V uplynulých dnech jsme rozšířili odběrové kapacity pro testování v Klatovech, zprovoznili odběrové místo v Rokycanech a Domažlická nemocnice poskytla krizovému štábu mobilní odběrový tým. Obě stacionární místa lze dále posilovat, nebo pokud by nestačila, umíme do dvou tří dnů od rozhodnutí zřídit a zprovoznit i odběrová místa v Domažlicích nebo ve Stodu,“ popisuje šéf krajských nemocnic Marek Kýhos.

Nemocnice jsou připravené i na opětovné zavedení třídicích pracovišť (tzv. triáže), kde se filtrují příchozí pacienti na potenciálně nakažené nemocí covid (suspektní) a ostatní jinak nemocné pacienty. Pro suspektní pacienty s podezřením na nákazu jsou v nemocnicích stále vyhrazené izolační ambulance i lůžka. 

Akutní nemocnice dokáží v rámci svých kapacit vytvořit izolované lůžkové stanice, v první fázi minimálně jednu v každé z nemocnic, a pokud by se epidemiologická situace dál zhoršovala, tak tyto kapacity dle potřeby navýšit. Pro pacienty s komplikovaným průběhem lze vyhradit i lůžka intenzivní péče, popřípadě vybavit i standardní lůžka přístrojovým vybavením, jako je plicní ventilace.

„Mohu veřejnost uklidnit, že jsme připraveni čelit další vlně pandemie, a pokud možno zachovat i co nejširší spektrum běžné péče,“ ujišťuje Marek Kýhos, který pevně věří, že se v dohledné době podaří dořešit i úhradu souvisejících vícenákladů, aby nemocnice neměly v kritické době finanční nedostatek. Vícenáklady vznikly nemocnicím na jaře kvůli změně režimu fungování nemocnic na základě mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví a na základě požadavků krizového štábu Plzeňského kraje. Vícenáklady 30 milionů zahrnují zejména náklady na ochranné pomůcky, náklady na odměny a příplatky zdravotnickému personálu v době pandemie a investice do vybavení a provozu covidových pracovišť. 
Zpět do tiskových zpráv

Zápatí - další informace

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.