Klatovskou nemocnici navštívili při letní škole zdravotnické fakulty ZČU izraelští studenti managementu zdravotní péče

30. 7. 2024

Klatovská nemocnice se stala jednou ze zastávek studentů managementu zdravotnické péče prestižní izraelské Ariel University, kteří dlouhodobě objíždí různé země a poznávají jejich zdravotnické systémy. V České republice jsou izraelští studenti i pedagogové hostem Fakulty zdravotnických studií ZČU v Plzni v rámci mezinárodní česko-izraelské školy na téma Comparison Analysis Between Czech and Israel Health Systems. V Klatovech se účastníci letní školy seznámili napřed s historií a strukturou péče celé nemocnice, se službami a funkcí nemocničního duchovního a prohlédli si pracoviště rehabilitace, dialýzy a nukleární medicíny.

„Letní školu jsme připravili na základě dlouhodobé výzkumné spolupráce mezi našimi institucemi, kdy dost často diskutujeme rozdíly, ale i podobnosti našich zdravotních systémů. Z toho důvodu jsme navázali na úspěšný letní kurz Ariel Universit v Kazachstánu v loňském roce a toto poznání a možnost komparovat organizaci zdravotních systémů jsme zprostředkovali jak našim studujícím napříč nelékařskými zdravotnickým obory, ale také izraelským studujícím, kteří studují zdravotnický management,“ uvedla proděkanka FZS ZČU pro vnější vztahy Alena Lochmannová s tím, že kromě několika zdravotnických zařízení navštívili studenti také lázně.

„V Klatovech jsme je chtěli seznámit nejen z tradičními zdravotnickými pracovišti, ale také s pro ně zřejmě netradiční funkcí nemocničního duchovního, který poskytuje pacientům i jejich blízkým případně návštěvníkům nebo zaměstnancům spirituální péči. Téma je zaujalo, neboť měli na toto téma řadu otázek,“ řekla hlavní sestra Klatovské nemocnice Vladislava Veselá, která studenty provázela.

Na rehabilitaci si mohli vyzkoušet robotické terapie včetně léčebné tělesné výchovy pomocí virtuálních brýlí VR medical, které začaly nemocnice Plzeňského kraje používat jako jedny z prvních v zemi.