Dar, který hlídá novorozence
KRÁTKÁ INFORMACE
Zástupci společnosti Krampem předali 1. března Dětskému oddělení Domažlické nemocnice 6 nových monitorů dechu Babysense. Monitory budou sloužit stejně jako předchozí k hlídání dechu v postýlkách všech novorozenců a malých pacientů do věku jednoho roku, neboť v tomto věku mohou mít děti nepravidelné dýchání a jsou ohroženy syndromem SIDS. Monitory je navíc možné si z obou porodnic půjčit i domů.
V pátek 1. března převzala paní primářka Dětského oddělení Lenka Dvořáková od zástupce společnosti Karpem cenný dar – 6 monitorů dechů Babysense.
Nové monitory budou společně s těmi stávajícími na Novorozeneckém oddělení ve dne v noci hlídat naše nejmladšími pacienty. Monitorování dechu je klíčové pro prevenci a detekci syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS) a dalších komplikací.
Monitor se skládá z podložky a ovládacího panelu. Podložka s čidly se vkládá do lůžka dítěte. Hlídá závažné poruchy dechu a především apnoické pauzy (bezdeší). „Sleduje dýchání a dechové pohyby dítěte. Pokud se dýchání zastaví na dobu delší než 20 sekund nebo se dechová frekvence sníží pod 10 dechů za minutu, monitor upozorní na tento stav zvukovým a světelným signálem,“ popisuje vedoucí sestra novorozeneckého oddělení Domažlické nemocnice Blanka Kondrysová.
To je znamení pro personál nebo i čerstvou rodičku, aby ihned miminko zkontrolovala a pomohla mu dýchání obnovit. Monitory pomáhají i mimo nemocnici. Oddělení je ve spolupráci s Nadací Křižovatka totiž půjčuje zájemkyním i domů. "O zápůjčky domů je mezi maminkami velký zájem. Půlroční zápůjčka vyjde na 1 200 korun, přičemž ale 1 000 korun rodině zpravidla proplatí zdravotní popjišťovna z fondu prevence," říká primářka Dětského oddělení v Domažlicích Lenka Dvořáková.
Kde si lze monitory dechu půjčit?Zapůjčit si monitor dechu lze ve třech nemocnicích Plzeňského kraje, kde je porodnice. Půlroční zápůjčka (nejrizikovější období) stojí 1 200 korun. Všechny poskytované přístroje jsou pravidelně kontrolované a v záruce. Více info:
|
O Nadaci Křižovatka
Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do 1 roku věku. Díky dárcům pomáhá nadace vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense, který je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy. Tento monitor dechu hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoe pauzy (bezdeší), a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka. V případě potíží okamžitě spustí alarm, aby přivolal pomoc dospělého, který může včas poskytnout dítěti první pomoc. Za 28 let své existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic 11.200 monitory dechu v celkové hodnotě bez mála 40 milionů Kč.
O projektu „Maminko, dýchám“
Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit monitorem dechu každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice. Dále pak umožnit rodičům vypůjčení monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým děťátkem domů.
Společně s Nadací Křižovatka může pomáhat každý – stačí zaslat libovolnou částku na číslo účtu nadace:
- Konto Nadace Křižovatka: 7608414/0600 (MONETA Money Bank)
- Konto veřejné sbírky „Maminko, dýchám“: 245910096/0600 (MONETA Money Bank)
SIDS
SIDS (syndrom náhlého úmrtí novorozence) je diagnóza, kterou lékaři stanoví bohužel až po smrti dítěte. Způsobuje náhlou smrt bez varování i úplně zdánlivě zdravým dětem. Objevuje se ve spánku, kdy dítě přestane dýchat a udusí se. Postihuje děti nejčastěji v kojeneckém věku zpravidla do šesti měsíců, popř. až jednoho roku. Příčina syndromu není dosud jasná, pravděpodobně se jedná o poruchu řízení dechové činnosti, která vzniká již v těhotenství. Výskyt SIDS je ale naštěstí velmi ojedinělý.
Na vzniku se podílí více rizikových faktorů. Významným rizikovým faktorem je kouření matky, nižší porodní hmotnost, která je u nedonošených dětí a také třeba u dvojčat. Ovlivňuje to ale také oslabení dětského organismu například infekční chorobou, horečkou, zvracením a nemoci dýchacích cest. Bohužel je ale tento stav popsán i u zcela zdravých kojenců. Monitor dechu je velice účinným preventivním prostředkem.