CO DĚLAT, KDYŽ dostanete žihadlo od vosy či včely?
CO DĚLAT KDYŽ ...
Teplé a slunečné počasí vyláká ven kromě lidí také bodavý hmyz. Několik let po sobě se v našem kraji setkáváme s větším výskytem vos a sršní, jejichž bodnutí je obzvlášť nepříjemné. Vosy jsou navíc kvůli horkému počasí a nedostatku tekutin agresivní, proto je potřeba vědět, co dělat, pokud vás vosa, včela nebo sršeň bodnou.
Ve střehu by měli být zvláště alergici, pro které se může jednat o život ohrožující stav. Na pozoru se ale musí mít i ti, kteří o případné alergii neví (dosud žádné žihadlo nedostali). Bodnutí se projeví bolestí, svěděním, otékáním postiženého místa a také zvýšenou teplotou. Jak postupovat, když vás bodne vosa či včela poradí MUDr. Jaroslava Paduchová, primářka Dětského oddělení z Rokycanské nemocnice.
„Po bodnutí včelou, vosou, či sršní se nám do krve dostane malá dávka jejich jedu. Vše závisí na tom, jak náš organismus na tento jed zareaguje. Může způsobit jen místní reakci v podobě svědění a bolesti, ale také může člověka ohrozit na životě. Zvláště nebezpečné jsou bodnutí do krku či jazyka. Také mnohačetná bodnutí mohou znamenat vysoké riziko, kdy může dojít až k selhání ledvin. Pokud je člověk na hmyzí jed alergický, smrtelné pro něj může být i jediné bodnutí. Alergický člověk bude mít po bodnutí dechové a polykací potíže, bude zmatený a postupně může dojít k rozvoji anafylaktického šoku, ztrátě vědomí až smrti,“ popisuje lékařka.
Co pak dělat?
- Místo po štípnutí vosou nebo včelou důkladně prohlédněte. Pokud je v ráně žihadlo, vyndejte ideálně dezinfikovanou pinzetou.
- Místo omyjte pod tekoucí studenou vodou. Můžete jej chladit namočeným kapesníkem nebo ledem nebo dle receptů našich babiček přiložit rozkrojenou cibuli či octový obklad. Nověji se používají různé gely, např. Fenistil gel, Psilo-balsám apod., které jsou běžně dostupné v lékárnách.
- Pokud bolest, svědění a otok přetrvávají, je potřeba podat antihistaminikum s již celkovým působením ve formě tablet či kapek – např. Fenistil, Dithiaden, Claritin, Zyrtec. Vhodná je i kontrola u lékaře, zvláště u dětí.
- Pokud je člověk alergický nebo se objeví dechové potíže, celkové otoky nebo vyrážka, je nutné vždy ihned vyhledat lékaře případně v závěžných komplikacích zavolat záchrannou službu.