Červený kříž rozdával v Sušici plakety profesora Janského. Jubilejní dárci se budou oceňovat i jinde

15. 10. 2024

Medailí profesora MUDr. Jana Janského za jubilejní bezpříspěvkové odběry krve nebo plazmy bylo dnes odpoledne oceněno na sušické radnici 24 dárců krve ze Sušicka a Horažďovicka. Zlatou medaili za dosažení 40 odběrů si odneslo šest dárců, stříbrnou za 20 odběrů devět dárců a stejný počet dárců si odnesl i bronzovou plaketu za to, že v letošním roce absolvovali svůj 10. odběr. Klatovská nemocnice oceněným gratuluje a všem i nejubilejním pravidelným dárcům hlavně děkuje za jejich důležitou a nezištnou pomoc ať už nemocným či vážně zraněným lidem nebo pacientům podstupujícím operační zákrok. Bez pomoci dárců by jejich léčba nebo v mnoha případech i záchrana života nebyla možná.

Medaile profesora Janského se předávají v Sušici každý rok. Slavnostní odpoledne pořádá oblastní spolek Českého červeného kříže společně s radnicí. Tu dnes reprezentoval místostarosta Karel Požárek, který mimo jiné ocenil, „že dárci dávají kus sebe, aby pomohli někomu cizímu. Ale jednou může tuto pomoc potřebovat třeba i někdo z našeho okolí nebo my sami. Každý litr krve je důležitý. Jako vícenásobným dárcům vám proto patří velký dík a uznání a věřím, že se stanete i příkladem pro další mladé zdravé lidi, aby se základna dárců dále rozrůstala,“ uvedl ve zkratce místostarosta.

Mezi novými držiteli zlaté plakety byla dnes i Vendula Šabková z Chanovic, která absolvovala už 42 odběrů. „Darovat krev jsem začala už po škole, když mi bylo 20 let. To ale ještě v Kolovči, odkud pocházím. Tehdy tam zajížděl autobus a dělaly se výjezdové odběry. Chodil tam táta a sestra, tak jsem se k nim jen přidala. Měla jsem i nějaké přestávky, napřed když jsem se přestěhovala a pak když jsem měla děti a bylo málo času, ale vždy jsem se po čase k dárcovství vrátila a zatím nehodlám přestat,“ říká oceněná, která dnes dojíždí k odběrům do Klatovské nemocnice. Většina oceněných ale daruje krev výjezdovým způsobem přímo v Sušici nebo v Horažďovicích.

Kromě dárcovství krve se do počtu odběrů započítává i bezpříspěvkové dárcovství plazmy. Dárcovství krve i plazmy je především záležitostí společenské odpovědnosti, dobrého pocitu z nezištné pomoci lidem, kteří krev potřebují k uzdravení či záchraně života. Nicméně bezpříspěvkoví dárci požívají i jiná zvýhodnění. V případě uskutečněného odběru má dárce například ze zákona nárok na den pracovního volna na zotavenou nebo si za každý uskutečněný odběr může odečíst ze základu daně z příjmu částku 3000 Kč. Dále je dárce tímto úkonem pod pravidelnou lékařskou kontrolou a v individuální péči. A další výhody mohou poskytovat dárcům jednotlivé zdravotní pojišťovny. Například VZP - největší zdravotní pojišťovna v ČR přispívá aktivním dárcům až 3000 korun ročně.

Ocenění jubilejních dárců se koná v tomto období v řadě měst Plzeňského kraje. Už ve středu 16. října si přijde přes 160 dárců pro plakety na radnici v Klatovech, o den později se koná slavnostní předávání v Domažlicích a příští pondělí se setkají jubilejní dárci z oblasti Horšovského Týna na tamním městském úřadě.

Dárcem krve či plazmy se může stát každý zdravý člověk ve věku 18 až 60 let. V Plzeňském kraji může darovat na stacionárních odběrových místech v Klatovech, Domažlicích, Rokycanech nebo v Plzni a dále při výjezdových odběrech třeba právě v Sušici (nejbližší 12. 11.) nebo v Horažďovicích (leden 2025 – bude upřesněno). Více informací k dárcovství zde.