Antibiotika je potřeba užívat s rozmyslem, uslyšíte týden v lékárnách
PREVENCE
Lékárny Nemocnic Plzeňského kraje se zapojí do kampaně Antibiotický týden v prostředí lékáren, která se koná od 18. do 22. listopadu u příležitosti Evropského antibiotického dne (18. listopadu). Cílem akce je upozornit pacienty na rizika spojená s nadužíváním antibiotik a zejména na nebezpečí antibiotické rezistence, která by mohla při nesprávnému užívání antibiotik a nedostatečném vývoji nových léčiv znamenat problém nevyléčitelných infekcí pro budoucí generace.
Pravděpodobně není mezi dospělými moc těch, kteří by se za svůj život alespoň jednou nesetkali s antibiotiky. Tyto léky dokáží účinně bojovat proti bakteriím v těle. Jde tedy o antibakteriální léčiva, která však může předepisovat pouze lékař. V lékárně k nim proto potřebujete recept. „Antibiotika by se měla používat pouze v případě, kdy tak určí lékař, a to pouze při bakteriální infekci. Je důležité zdůraznit, že na virové infekce jsou antibiotika neúčinná, proto je zbytečné je užívat například na chřipku,“ vysvětluje vedoucí lékárnice z Lékárny Klatovské nemocnice Zdeňka Kojanová s tím, že bohužel řada lidí si toto neuvědomuje a sami je si "ordinují" i na potíže, které antibiotika neléčí. Nebo používají nesprávná antibiotika.
V ideálním případě by předepsání antibiotik měl předcházet odběr vhodného biologického materiálu dle klinických potíží např. výtěr z krku. Pokud lékař předepíše antibiotika, je potřeba se přesně řídit jeho instrukcemi nebo instrukcemi, které při výdeji sdělí lékárník. Antibiotika začnou v těle působit na bakterie, buď je zničí nebo zabrání jejich množení. „Vzhledem k tomu, že antibiotika mají účinek na různá spektra bakterií a zahrnují i tělu prospěšné bakterie, doporučuje se užívání antibiotik kombinovat s probiotiky,“ říká Zdeňka Kojanová.
V případě, že se antibiotika nebudou užívat správně, riskují uživatelé kromě nevyléčení i další komplikace. „Mohou se objevit sekundární infekce, poškození organismu a stále častěji se objevuje i rezistence bakterií vůči účinku antibiotik,“ říká vedoucí lékárník Lékárny Stodské nemocnice Martin Roman. Nesprávné užívání antibiotik totiž vede k tomu, že se bakterie stanou odolnými vůči antibiotické léčbě, takže pokud bude pacient nebo i jeho děti potřebovat antibiotika někdy v budoucnosti, nemusejí již účinkovat.
Lékárny se zapojí k Světovému antibiotickému týdnu osvětou mezi pacienty. Informační kampaň je zaměřena nejen na dospělé, ale i na rodiče s dětmi. „Budeme informovat pacienty, že tato akce probíhá. Pro naši každodenní práci se téměř nic nezmění, protože informace k antibiotikům poskytujeme při každém jejich výdeji pacientovi. Máme připraveny letáčky s radami, jak správně užívat antibiotika,“ dodává Zdeňka Kojanová.
Do kampaně se zapojují
- Lékárna Domažlické nemocnice
- Lékárna Klatovské nemocnice - V nemocnici
- Lékárna Klatovské nemocnice - Pod nemocnicí
- Lékárna Stodské nemocnice
Na co pamatovat, pokud musíte užívat antibiotika?
- Dodržujte rady lékaře a lékárníka jak antibiotika užívat, aby mohla zůstat účinná i do budoucna.
- Užívejte pouze antibiotika předepsaná vaším lékařem.
- Užívejte antibiotika po dobu, kterou lékař určil, a dodržujte časový režim užívání.
- Při užívání antibiotik se mohou objevit vedlejší účinky, jako například průjem.
- Neuchovávejte zbytky antibiotik. Přineste je do lékárny, kde lékárník zajistí jejich odbornou likvidaci