Nemocnice Plzeňského kraje pořídily 100 tisíc respirátorů
AKTUALITA
Nemocnicím Plzeňského kraje se podařilo v předchozích dnech dojednat nákup 100 tisíc kusů respirátorů FFP2, které jsou v těchto dnech v krajských nemocnicích nejpoužívanější položkou osobních ochranných pomůcek a prostředků. Dodávka, jejíž první část dorazila ve čtvrtek (16.4.) a další přijdou v následujících dvou týdnech, vystačí krajským nemocnicím bezmála na dva měsíce (při současné spotřebě). S dodávkami respirátorů od Plzeňského kraje, vládními dodávkami a dílčími nákupy nemocnic, popř. od dárců je tak Skupina NPK zásobena touto třídou respirátorů až na tři měsíce dopředu.
„Respirátory FFP2 se používají v ambulancích, na triážních pracovištích a na lůžkových odděleních popř. v dalších provozech včetně operačních sálů, kde pracujeme s pacienty, u nichž není s jistotou vyloučena možná nákaza koronavirem," popisuje předseda představenstva Nemocnic Plzeňského kraje Marek Kýhos s tím, že na vybraných pracovištích, kde vzniká aerosol nebo kde je riziko nemoci pacientů významně vyšší či dokonce potvrzené, se používají respirátory popřípadě i masky odpovídající třídě FFP3. Jedná se například o odběrová místa na vyšetření nákazy, o anesteziologicko-resuscitační oddělení nebo třeba endoskopická pracoviště.
Respirátory FFP2 se používaají zpravidla v kombinaci s obličejových ochranným štítem nebo s ochrannými brýlemi. Roušky a ústenky používá personál, který není v přímém styku s pacienty (administrativa), nebo je v kontaktu pouze s pacienty, u nichž je ale nákaza již vyloučena.
Díky dnes už permanentnímu využívání respirátorů a dalších ochranných prostředků je v krajských nemocnicích minimum zaměstnanců, kteří jsou na nemocenské v souvislosti s infekční nákazou koronavirem. Dosud to bylo nejvýše 20 zaměstnanců z celkového počtu 1950 fyzický stav / 1780 přepočtený stav (úvazky). Nemocnice Plzeňského kraje tak stále poskytují veškerou neodkladnou zdravotní péči jako v obvyklém režimu.